Trojtýždňová prax žiakov SOŠ Humenné vo Viedni

Stredná odborná škola v Humennom sa už po tretíkrát zapojila do projektu Erasmus+ „Odbornosť – naša budúcnosť“, ktorý je financovaný zo zdrojov EÚ. V rámci tohto projektu absolvovalo 12 študentov 3-týždňovú odbornú prax v hlavnom meste Rakúska v sprievode učiteliek PhDr. Zuzany Kudzejovej a RNDr. Justíny Horníkovej.

Projekt Erasmus+ podporuje mobilitu študentov, aby mohli získať praktické pracovné skúsenosti v zahraničí. Vybraní študenti z učebného odboru autoopravár, cukrár, kaderník a študijného odboru kozmetik a strojárstvo počas pobytu vo Viedni od 15. apríla do 6. mája 2018 pracovali v 7 prevádzkach podľa svojho odboru: autoopravári v autoservise Secar KFZ-Technik, cukrári v troch prevádzkach Xocolat  Wien, Café Schőnbrunn, Sale e Pepe, kaderníčky v kaderníctve Nude Hair a Daniel´s Haare a kozmetičky v Kosmetikinstitut Centella. Po úspešnom absolvovaní odbornej praxe bol každému študentovi udelený certifikát a Europass – európsky pas zručností, ktorý im umožní ľahšie sa zamestnať na európskom trhu práce.

Cieľom stáže vo Viedni bolo získať nové pracovné skúsenosti a rozvíjať svoje profesionálne zručnosti. Bola to príležitosť nielen zdokonaliť sa v jazyku, či naučiť sa samostatnosti, ale i spoznať osobitosti života v dnes už multikultúrnej 2 miliónovej metropole Rakúska. V rámci samostatného kultúrneho programu mali študenti možnosť priamo na mieste spoznať tie najznámejšie pamätihodnosti a atrakcie mesta Viedeň, ako Schőnbrunn, dominantu mesta Stephansdom, Hofburg, Hundertwasserhaus, zábavný park Prater, Stadtpark (aj so zlatým pomníkom Johanna Straussa), Naturhistorisches Museum, Donauinsel, nákupnú zónu Graben, Mariahilfer Straβe,  Primark a mnohé ďalšie.

Pre všetkých zúčastnených to bol nezabudnuteľný zážitok a cenná skúsenosť.

PhDr. Zuzana Kudzejová, RNDr. Justína Horníková

ZOBRAZIŤ PREZENTÁCIU