Deň otvorených dverí 2023

Dňa 25. 10. 2023 sa na pôde  praktického vyučovania Strednej odbornej školy obchodu a služieb - „Školy so srdcom“- uskutočnil Deň otvorených dverí, ktorý sa  niesol v duchu  hesla „Bohatá minulosť– úspešná budúcnosť“.  Sme veľmi radi, že pozvanie prijalo približne 195 žiakov z 21  základných škôl z Humenného i z okolitých obcí spolu so svojimi riaditeľmi, výchovnými poradcami a  rodičmi. V sprievode našich žiakov mali všetci návštevníci možnosť oboznámiť sa s areálom praktického vyučovania, nádherne vyzdobenými prevádzkami i dosiahnutými  úspechmi  našich žiakov  na  rôznych súťažiach.

Na tejto krásnej akcii sa zúčastnili hostia: poslanec Zastupiteľstva PSK Ing. Ondrej Mudry, zástupcovia odboru školstva Úradu PSK Mgr. Jozef Berta a Bc. Miloš Bizub, zástupca primátora mesta Humenné Ing. Ondrej Babjarčík, prednostka Mestského úradu v Humennom PhDr. Jana Vasilcová, vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu Mestského úradu v Humennom Mgr. Marianna Smolejová, riaditeľka ÚPSVaR v Humennom PhDr. Monika Chomová, členovia Rady školy a členovia OZ Škola so srdcom, podnikatelia a sponzori.

V jednotlivých prevádzkach prebiehali rôzne aktivity, v ktorých naši žiaci ukázali svoju šikovnosť, kreativitu a zdravú dravosť za svojím cieľom.

Žiačky zo študijného odboru kozmetik a kozmetička a vizážistka  pod názvom Cesta ku kráse predviedli  novinky v oblasti ošetrenia pleti  prístrojovou technikou, v nechtovom štúdiu Wellness rúk  upravovali a  zdobili nechty gél lakom a predviedli parafínový zábal na ruky. Kreatívne líčenie ponúklo možnosť vidieť aktuálne trendy v make-upe na tému Barbie.

V prednáškovej miestnosti odbor cukrár s názvom  Candy bar pripravil moderné cukrárenské výrobky: torta s čokoládovým krémom zdobená kvetmi, linecká,  punčová,  sacherová a karamelová torta, dvojfarebná roláda, poháriky - pannacotta, tiramisu, čokoládová pena, makrónky, tartaletky - ovocné, karamelové, makové, punčové, čokoládové ako aj tvarohové kocky, mango kocky, linecké koláče, želé, nanuky a parížske rožky. Okrem toho v sladkej tvorivej dielni Pečieme s láskou  žiaci pripravovali rôzne tvary  lineckého cesta a zdobenie mafin.

V kaderníckom salóne s témou Zdravie a krása vašich vlasov svoj talent predviedli žiačky z odboru kaderník, ktoré si pre návštevníkov pripravili ukážky spoločenských účesov na modelkách oblečených v spoločenských šatách, predvádzali regeneráciu vlasov žehličkou s UV červeným žiarením, regeneračnú kúru s použitím klimazónu a žehlenie vlasov parnou žehličkou. Počas dňa prebiehala prezentácia s ukážkami žiackych prác. V novozariadenom salóne si žiaci pripravili výstavu súťažných dobových kostýmov, výstavu nami vyrobených vlasových ozdôb a ukážku rôznych techník zapletania vlasov  pomocou farebného kanekalónu na cvičných hlavách a zároveň praktická ukážka zapletania na živých vlasoch, ako aj barbierske techniky pánskych strihov - steaempot.

Stolovacia miestnosť patrila odboru pracovník v gastronómii, v ktorej pod názvom Gastronomický zážitok žiaci pripravili tri slávnostné tabule na tému: oslava životného jubilea, jesenná tabuľa a rodinné stretnutie a tiež rôzne miešané  nealkoholické nápoje.

V školskom autoservise predviedli svoje zručnosti žiaci z učebného odboru autoopravár-mechanik. Pod názvom Doprajte vozidlu nový život  pripravili prezentáciu autodielne a  praktickú realizáciu nastavenia svetlometov, diagnostiku vozidiel a akumulátorov, ukážky obnovy brzdových obložení na vozidle, ako aj  prezentáciu prípravkov na montáž a demontáž súčiastok. Vo vestibule školy s názvom Držíme krok s pokrokom pripravili ukážky 3D tlačiarne a CNC frézy a vyrábali kľúčenky s logom školy. V areáli praktického vyučovania si mali návštevníci možnosť pozrieť výstavku najmodernejších modelov značky Renault a Dacia. Študijný odbor technika a prevádzka dopravy pod názvom Začnite svoju cestu u nás sa predstavil  s prezentáciou svojho odboru a duálneho vzdelávania. Žiaci si mali možnosť pozrieť aj video o práci kamionistu.

V počítačovej učebni Myslíme ekonomicky prebiehala prezentácia odboru asistent predaja, ekonomického vzdelávania na škole a eko hra Business master. Žiaci tohto odboru prezentovali aj  ukážky balenia kníh a ozdobné balenia fliaš.

V Galérii úspešných žiakov sa všetci zúčastnení mohli presvedčiť o mimoriadnych úspechoch našich žiakov, ktorí na medzinárodných či celoslovenských súťažiach získali tie najpoprednejšie miesta.

V rámci medzinárodného dňa školských knižníc na tému Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční, žiaci čítali s porozumením umelecké texty a uskutočnila sa aj burza kníh spojená s predajom kníh za symbolickú cenu. Zároveň žiaci vyrábali záložky na danú tému,  ktoré boli venované žiakom ZŠ.

Na prízemí pri schodisku sa predviedol Mini aesthetic club s kresbami historických účesov a kostýmov a reálnym maľovaním na rôzne témy. Všetci prítomní mali možnosť občerstviť sa aj teplým ovocným či bylinkovým čajom.

Tohtoročný Deň otvorených dverí hodnotíme veľmi pozitívne, prezentácia školy prebehla veľmi úspešne a umožnila žiakom základných škôl nazrieť do života a práce školy a bližšie sa oboznámiť s pracovnými príležitosťami, na ktoré ich táto škola pripravuje. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým hosťom, návštevníkom a organizátorom za skvelý priebeh, pomoc a podporu pri jeho realizácii.

PaedDr. Dana Balková