Deň otvorených dverí 2022

Deň otvorených dverí na pôde  praktického vyučovania Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Mierová 1973/79,  Humenné, ktorý sa uskutočnil 26. októbra 2022, sa opäť zapíše ako jeden z jej najvýznamnejších a najkrajších dní. Prilákal množstvo žiakov  z humenských a okolitých ZŠ so svojimi  riaditeľmi a výchovnými poradcami, aby videli a  zhodnotili areál odbornej výchovy, nádherne vyzdobené prevádzky, učebne, pracovné dielne i všetko to, čo naši žiaci svojimi zručnosťami dosiahli. Zaujímavý  výber študijných a učebných odborov prezentovali žiaci v jednotlivých dielňach svojou  mladosťou, radosťou, hravosťou, ale i hrdosťou na to, čo vedia a často úspešne dokazujú na rôznych súťažiach.

Na tejto krásnej akcii sa zúčastnili hostia: poslanci Prešovského samosprávneho kraja  Ing. Ondrej Mudry a Ing. Martin Meričko, zástupcovia odboru školstva Úradu PSK Mgr. Juraj Kredátus, PhD. a Mgr. Vladimíra Palfiová, primátor mesta Humenné PhDr. Ing. Miloš Meričko a vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu Mestského úradu v Humennom PhDr. Jana Vasilcová, riaditeľka ÚPSVaR v Humennom PhDr. Monika Chomová, členovia Rady školy a členovia OZ Škola so srdcom, podnikatelia a sponzori.

V jednotlivých prevádzkach prebiehali rôzne aktivity, v ktorých naši žiaci ukázali svoju šikovnosť, kreativitu a zdravú dravosť za svojím cieľom.

Žiačky zo študijného odboru kozmetik a kozmetička a vizážistka  pod názvom Cesta ku kráse predviedli  novinky v oblasti ošetrenia pleti  prístrojovou technikou, v nechtovom štúdiu Wellnes rúk  upravovali  a zdobili nechty gél lakom.  Kreatívne líčenie ponúklo možnosť vidieť aktuálne trendy v make-upe a Pohladenie rúk vo forme blahodarného parafínového zábalu mnohým vylepšilo náladu.

V kaderníckom salóne  Vlasy našou vizitkou svoj talent predviedli kaderníčky, ktoré  si pre deviatakov pripravili ukážky pánskych strihov a pracovali na cvičných hlavách. Taktiež predviedli zapletania vlasov technikou kanekolón ako náhrady živých vlasov umelými.

Stolovacia miestnosť patrila odboru hostinský, v ktorej pod názvom Gastronomický zážitok - nezabudnuteľné momenty pripravili  pre žiakov miešané nápoje a flambované palacinky a ukázali im rôzne druhy slávnostných tabúľ v štýle  jesene.

V prednáškovej miestnosti odbor cukrár s názvom  Candy bar pripravil moderné cukrárenské výrobky – millefoglie, tartaletky, lineckú a punčovú tortu, parížske rožky a krehké laskonky. Okrem toho v sladkej tvorivej dielni žiaci pripravovali rôzne tvary  lineckého cesta.

Školský autoservis bol miestom, kde svoje zručnosti predviedol učebný odbor autoopravár-mechanik. Pod názvom Doprajte vozidlu nový život si hlavne pre chlapcov pripravil prezentáciu autodielne a  praktickú realizáciu nastavenia svetlometov, diagnostiku vozidiel a akumulátorov, ukážky obnovy brzdových obložení na vozidle ako aj  prezentáciu prípravkov na montáž a demontáž súčiastok. Autoopravárom patril aj vestibul školy,  kde s názvom Držíme krok s pokrokom pripravili ukážky 3D tlačiarne a CNC frézy a vyrábali kľúčenky s logom školy. V areáli praktického vyučovania si mali  návštevníci možnosť pozrieť výstavku  najmodernejších modelov značky Renault, Dacia a elektromobil Opel Ampera.

Pod názvom Začnite svoju cestu u nás sa predstavil  študijný odbor technika a prevádzka dopravy s prezentáciou o svojom odbore a duálnom vzdelávaní. Žiaci si mali možnosť pozrieť aj video o práci kamionistu.

V počítačovej učebni Myslíme ekonomicky prebiehala prezentácia odboru predavač a eko hra Business master. Žiaci tohto odboru prezentovali  aj kvetinové boxy a darčekové  koše, do ktorých nenápadne naaranžovali netradičné darovanie peňazí pod názvom - Tvorivé variácie.

Na prízemí pri schodisku návštevníkov zaujal Mini aesthetic club s kresbami historických účesov a kostýmov a reálnym maľovaním na plátno.

V rámci medzinárodného dňa školských knižníc sa na tému „Ako máme radi našu školskú knižnicu“  uskutočnila  aj burza kníh spojená  s predajom kníh za symbolickú cenu. Zároveň žiaci vyrábali záložky na danú tému,  ktoré boli  venované žiakom ZŠ.

V Galérii úspešných žiakov sa všetci zúčastnení mohli presvedčiť o mimoriadnych úspechoch našich žiakov, ktorí na medzinárodných či celoslovenských súťažiach získali tie najpoprednejšie miesta. Najčerstvejším skvelým  úspechom bolo 1. miesto na súťaži o Zlaté nožnice v priestoroch Incheba Expo v Bratislave. Vo vizážistickej kategórii na tému „Pin - up  Girl“ sa predviedla žiačka druhého ročníka študijného odboru kozmetička a vizážistka Petra Želizňáková  s modelkou Dominikou Dzuriakovou. Žiačky na súťaž pripravila majsterka odbornej výchovy Mgr. Dominika Hudáková.

Vyvrcholením celej prehliadky bol kultúrno-zábavný program Chart show, kde žiaci ukázali svoj talent, tvorivosť, šikovnosť a zmysel pre humor a celá spoločenská miestnosť hýrila, spevom, tancom a dobrou náladou. Súčasťou programu bola prezentácia jednotlivých študijných a učebných odborov. Návštevníci sa hneď  mohli občerstviť aj teplým ovocným či bylinkovým čajom.

Tohtoročný Deň otvorených dverí hodnotíme nadmieru pozitívne, atmosféra bola skvelá, na tvárach návštevníkov bolo vidieť spokojnosť.  Veríme, že sme ním opätovne potvrdili miesto našej školy v rámci odborného vzdelávania v našom kraji a že mnohí z tohtoročných deviatakov sa stanú našimi žiakmi a ďalší ročník Dňa otvorených dverí pripravia už spolu s nami.

PaedDr. Dana Balková