Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky 2018 (PČOZ MS)

V dňoch 16. – 18.04.2018 sa v ôsmich študijných odboroch konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky.

Študijný odbor kozmetička a vizážistka sa prezentoval prácami vo vyžrebovaných témach ako napríklad: Nevesta na folklórnu nôtu, Barbie, Módna prehliadka, Veľký Gatsby, Jesenná krása a mnohé iné, kde realizovali svadobné, extravagantné, súťažné, večerné, fantazijné a divadelné líčenie.

Žiaci odboru spoločné stravovanie vykonávali praktickú časť formou praktickej realizácie  a predvedením komplexnej úlohy na tému: Veľkonočná párty - recepcia. Nielen skvelé jedlo, ale aj vkusné stolovanie môžu zachovať výnimočné dojmy zo slávnostnej udalosti. Ako zvoliť vhodný priestor, kombináciu farieb, navrhnúť slávnostné menu nás inšpirovali žiaci z tohto odboru.

V odbore strojárstvo – výroba, montáž a opravy prístrojov, strojov a zariadení sa prezentovali žiaci obhajobami vlastných projektov na tému: Technologický postup výroby súčiastky podľa predlohy. Ich úlohou bolo navrhnúť súčiastku a nakresliť výrobný výkres,  popísať vlastnosti materiálu, navrhnúť sled operácií obrábania aj s využitím CNC strojov, analyzovať ekonomické zhodnotenie súčiastky, zrealizovať výrobok a  odprezentovať ho.

Účesy zhotovené na témy: Romantická nevesta, Coco Chanel, Audrey Hepburn, V duchu baroka, Viedenský bál, V štýle James Bond, Charleston a mnohé ďalšie zahŕňali realizáciu extravagantného, spoločenského, súťažného, svadobného, historického a fantazijného účesu a líčenia a premien, ktoré prezentovali  schopnosti, zručnosti a kreativitu  žiakov v odbore vlasová kozmetika.

V odbore sociálno – výchovný pracovník žiaci obhajovali vlastné projekty na témy: Problémy v komunikácii ako príčiny vzniku neúplných rodín, Nezamestnanosť a jej dopad na životnú úroveň jednotlivca i rodiny, Aktuálne problémy slovenskej rodiny z pohľadu sociálnej práce, Závislosť adolescentov na internete, Najčastejšie metódy používané v sociálnej práci a mnohé iné.

Operátori drevárskej a nábytkárskej výroby obhajovali vlastné projekty na témy: Návrh viacúčelového stolového nábytku a jeho realizácia a Návrh viacúčelového sedacieho nábytku a jeho realizácia.

Praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky formou obhajoby vlastného projektu si zvolili aj  žiaci v odbore podnikanie v remeslách a službách. Pripravovali podnikateľské, marketingové plány a rôzne podnikateľské projekty, týkajúce sa podnikania v obchode a v službách.

Na témy: Trendy vo vývoji dopravných prostriedkov a ich častí, Príprava vozidla na prehliadku technického stavu, Vplyv dopravy na životné prostredie, Spôsoby obstarávania dopravných prostriedkov a ďalšie, obhajobou vlastného projektu prezentovali žiaci z odboru  technika a prevádzka dopravy.

Žiaci práce prezentovali a obhajovali pred predmetovými maturitnými komisiami (PMK), ktoré riadili predsedovia PMK z iných škôl. Nad priebehom celej PČOZ MS dohliadala predsedníčka školskej maturitnej komisie  Mgr. Ľubica Taňkošová.

Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 28.05. do 01.06.2018.