DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ 2017

Dňa 26. októbra 2017 sa v Strednej odbornej škole  – „Škole so srdcom“

v Humennom konal Deň otvorených dverí, ktorý sa niesol  v duchu myšlienky „TVORIVOSŤ – VAŠA BUDÚCNOSŤ“. Sme veľmi radi, že pozvanie prijalo okolo 230 žiakov z 19-tich  základných škôl z Humenného i okolitých obcí so svojimi rodičmi, riaditeľmi a výchovnými poradcami,  ktorí prišli, videli a kladne hodnotili nádherne vyzdobené triedy, areál školy a zaujímali sa o množstvo úspechov, ktoré naši žiaci dosiahli a dosahujú na domácich či medzinárodných súťažiach.

Na tejto krásnej akcii sa zúčastnili: poslankyňa NR SR a primátorka mesta Humenné PhDr. Jana Vaľová, poslanci PSK  Ing. Michal Druga  a Jozef Fedorko, prednosta Orasného úradu práce v Humennom Ing. Ondrej Mudry, zástupca za odbor školstva Ú PSK Mgr. Jozef Berta, riaditeľka KaSS Mgr. Marta Helemiková, členovia Rady školy,  riaditelia ZŠ a výchovní poradcovia, podnikatelia, rodičia a iní hostia .

V jednotlivých pavilónoch  prebiehali rôzne aktivity, v ktorých naši žiaci ukázali svoju šikovnosť, kreativitu a zdravú dravosť za svojím cieľom.

Žiačky zo študijného odboru kozmetik pod názvom „Rock style“ predvádzali farebné tetovanie na telo, masáž rúk, parafínový zábal na ruky, japonskú manikúru, líčenie pier a očí, lakovanie a zdobenie nechtov v rockovom štýle s použitím kamienkov a čipiek na nechty.  Kaderníčky sa na tému  „Folklór v účesoch“  prezentovali rôznymi technikami kulmovania vlasov, pracovali s parnou žehličkou STEAMPOD, zapletávali vlasy vo foklórnom štýle, zastrihávali poškodené končeky vlasov novou metódou ošetrenia dlhých vlasov a urobili aj výstavku žiackych prác.

Odbory hostinský a spoločné stravovanie s témou  „Variácie v slánostnom stolovaní“ pripravili stolovanie, ktoré hýrilo nádhernými farbami, mladosťou, krásou, ale i hrdosťou. Slávnostná tabuľa „Vinobranie“ bola ladená do fialových farieb s dekoráciou viniča, a tabuľa „Svadba“ prevedená v ružovo-bielej kombinácii. Súčasťou výstavky boli  aj rôzne dekorácie fliaš  v modernom prevedení na  rôzne príležitosti, vintage štýle, maľba na sklo a výstavka  saténových kytíc.

Operátori drevárskej a nábytkárskej výroby sa prezentovali expozíciou pod názvom „Premeny dreva“. Dominantu expozície tvorila výstava výrobkov žiakov -  rôzne druhy nábytku a drobné netradičné výrobky, s ktorými sa stretneme v každodennom živote a ktoré pohladia dušu každého človeka. Vhodne bola doplnená strojovým zariadením, ktoré sa používa na zhotovenie výrobkov z dreva, na ktorom žiaci predvádzali niektoré spôsoby jeho obrábania.  Návštevníci mohli vidieť aj prácu žiakov pri montáži jednoduchého stojanu na obrazy a fotografie v rôznej veľkosti.

Žiačky zo  študijného odboru sociálno-výchovný pracovník „Tvoríme s láskou“si pre žiakov ZŠ pripravili ukážky ergoterapeutickej činnosti realizovanej v zariadeniach sociálnych služieb, prezentovali techniku quilling, ktorej podstata spočíva v rolovaní, stláčaní, krútení a tvarovaní prúžkov z papiera, ktoré sa následne aranžujú a vytvárajú tak nádherné a originálne vzory. Dekorovali predmety z dreva a zo skla pomocou servítkovej techniky známej aj ako decoupage. Základom tejto techniky je vystrihovanie rôznych motívov zo servítok a ich aplikácia na najrôznejšie predmety.

Pre chlapcov  žiaci z odboru autopravár-mechanik  na nádvorí školy ukázali  výstavu najmodernejších modelov značky Renault. V učebni automobilov na tému „Náskok vďaka technike“ prebiehala praktická realizácia zapojenia svetlometov na učebnej pomôcke Škody Fábia podľa priloženej blokovej schémy a prezentácia diagnostiky VAR – COM, ako aj použitie osciloskopu pre jednotlivé druhy snímačov otáčok. V triede pod názvom „Estetizácia školského priestoru a krúžková činnosť“ žiaci ukázali, že sú aj manuálne zruční, kreatívni a majú rôzne záľuby. Žiaci z radov ZŠ najväčší záujem prejavili o „Krúžok digitálnej fotografie“, kde naši žiaci prdvádzali úpravy a tlač digitálnych fotografií. V rámci estetizácie sa nachádzajú niektoré triedy, ktoré zdobia rôzne ornamenty maľované farbami priamo na stenách. Počas prehliadky žiačky priamo pred zrakmi divákov skrášľovali učebňu C2, kde maľovali na steny štvorlístky ako symbol šťastia.

V novootvárajúcom učebnom odbore „predavač“ prebiehala prezentácia tohto odboru a žiakom boli  prostredníctvom praktických ukážok predvedené kreatívne, ale aj bežné spôsoby balenia rôznych predmetov - darčekové balenie na rôzne príležitosti. Súčasťou prezentácie boli už  aj darčekovo zabalené predmety. Žiaci si mali možnosť aj sami vyskúšať rôzne spôsoby balenia tovarov. V priestoroch telocvične prebiehal kultúrny program, ktorí sa žiakom ZŠ veľmi páčil a hneď sa mohli občerstviť aj teplým ovocným či bylinkovým čajom.

Deň otvorených dverí hodnotíme  veľmi pozitívne, prezentácia školy prebehla veľmi úspešne a umožnila žiakom nazrieť do života a práce školy a bližšie  sa oboznámiť s pracovnými príležitosťami, na ktoré táto škola pripravuje.

PaedDr. Dana Balková