Mikulášske prekvapenie

7. decembraSOŠ v Humennom v rámci Európskeho týždňa zručností ožila súťažnou atmosférou, ktorá poskytla žiakom priestor prezentovať svoju zručnosť vo svojom odbore. Pozvanie prijali aj žiaci ZŠ Dargovských hrdinov, ZŠ Pugačevova a ZŠ Hrnčiarska Humenné. V zmysle loga „Spoznajme sa navzájom“ sa žiaci základných škôl oboznámili s možnosťou štúdia na SOŠ, pozreli si súťaže zručnosti, zároveň si vyskúšali svoje manuálne schopnosti v tradičných remeslách autoopravár – cukrár – hostinský – stolár – kaderník, čo im umožní ľahšie sa rozhodnúť pre svoje budúce povolanie.

Deväť súťažných disciplín: Prezúvanie pneumatík; Montáž skrinky a skladanie plávajúcej podlahy; Súťaž v make-upe: Glamour líčenie – Vianočný večer a Vianočná párty – diskotéka;  Súťaž v účesovej tvorbe: Mikulášske prekvapenie; Zdobenie cupcakes a muffin; Príprava slávnostného stola - Mikuláš – Vianoce - Silvester; Zdobenie netradičných stromčekov preverilo šikovnosť a tvorivosť žiakov v odboroch autoopravár, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, kozmetik, kozmetička a vizážistka, kaderník, cukrár, hostinský a spoločné stravovanie. Žiačky študijného odboru sociálno-výchovný pracovník sa predstavili nesúťažne s Tvorbou vianočných ozdôb z prírodných materiálov a papiera. Žiaci III.B učebného odboru hostinský – Lukáš Mihaľko, Marcel Jurčo a Michal Džatko sa postarali o chuťové poháriky všetkých prítomných prípravou sladkých, chutných lievancov a nealkoholických miešaných nápojov „Mikulášske prekvapenie“. Zručnosť cukrárov prezentovala aj Slávnostná tabuľa „Torty – vianočná inšpirácia“. Svet fantastických ozdôb na torty, ako pracovať s marcipánom, vypichovať a tvoriť vianočné ozdoby – vločky, zvončeky, stromčeky predstavili žiačky III.B učebného odboru cukrár Claudia Feretová, Erika Hrežová, Annamária Rogalová.

V pásme hovoreného slova a spevu oživili tradície našich starých mám Michaela Jenčová, Júlia Kuliková, Slávka Kunická, Michal Čemsák a Štefan Jakuba. Účastníkov podujatia zaujal vedomostný kvíz o našich odboroch pod názvom Dobre vedieť, v ktorom víťazstvo získalo 2-členné súťažné družstvo – Adriana Gubacká, Alexandra Fedáková.

Odborné poroty pod vedením svojich predsedov – poslanec PSK Ing. Michal Druga, vedúca odboru kultúry, športu a mládeže Mgr. Nataša Mocáková, zástupkyňa pre OV Ing. Katarína Dzuracká, zástupkyňa pre TV Ing. Mária Hirjáková, učiteľka odborných predmetov Ing. Drahomíra Fedorcová a generálna riaditeľka poroty RNDr. Oľga Skysľaková – pozorne  sledovali dodržanie súťažných podmienok, ocenili hlavne nápaditosť a  kreativitu  jednotlivých súťažiacich.

Na 1. mieste v jednotlivých súťažných disciplínach sa umiestnili:

Viktor Michal Fedák I.A autoopravár - Súťaž v prezúvaní pneumatík,

Michal Čemsák III.D operátor drevárskej a nábytkárskej výroby - Súťaž zručnosti - montáž skrinky, skladanie plávajúcej podlahy, vedomostný test,

Viktória Merčáková IV.C kozmetička a vizážistka - Súťaž v make-upe: Glamour líčenie – Vianočný večer,

Bianka Račková II.C kozmetik -  Súťaž v make-upe: Vianočné líčenie – Diskotéka,

Klaudia Sijanská III.B kaderník - Súťaž v účesovej tvorbe: Mikulášske prekvapenie,

Michal Džatko III.B hostinský - Slávnostné stolovanie „Vianoce“,

Marek Fecenko I.B hostinský - Zdobenie netradičných stromčekov,

Lukáš Bučko I.A cukrár - Zdobenie cupcakes,

Lenka Škumaničová I.A cukrár - Zdobenie muffin.

11. ročník Mikulášskeho prekvapenia bol nevyčerpateľným zdrojom inšpirácií a prehliadkou zručnosti, šikovnosti, talentu, tvorivosti žiakov pod vedením majstrov odbornej výchovy a učiteľov.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto podujatia, vzácnym hosťom, zúčastneným ZŠ, vedeniu SOŠ, Rade rodičov, ktorá sponzorovala odmeny pre súťažiacich. Prežili sme spolu kúzelné chvíle plné radosti a splnených prianí. Prajeme všetkým zúčastneným pokojnú vianočnú atmosféru a krásne Vianoce 2016.

RNDr. Justína Horníková a Mgr. Darina Šamudovská