ŠVEJKOVE PIVNÉ DNI

Prvé májové dni sa v našom meste oslávili netradične. Humenská radnica pripravila pre svojich obyvateľov a návštevníkov netradičný návrat do obdobia, keď bolo mesto známe tým, že sa v ňom dali kúpiť všetky druhy piva vyrábaného v bývalom Československu. Do mesta zavítal vojak Švejk, ktorý domácich, ale aj ľudí z okolia mesta pozýval na ochutnávku 40 druhov piva. Premiérové Švejkove pivné dni sa uskutočnili v dňoch 30. apríla až 3. mája.

Svoje pivá prezentovali pivovary nielen zo Slovenska, ale aj z Belgicka, Poľska či Českej republiky. Súčasťou sprievodného programu pivných dní boli aj hudobné vystúpenia v podaní country skupín a dychoviek. Pripravované podujatie pomenovali organizátori po postave dobrého vojaka Švejka z románu Jaroslava Haška, ku ktorému pivo nepochybne patrí. Od roku 2000 je symbolickou ozdobou parku pri humenskej železničnej stanici Švejkova socha. Pripomína epizódu zo známeho príbehu, keď sa spomínaný vojak rakúsko-uhorskej armády zastavil cestou na východný front aj v meste Humenné.

Na tejto krásnej akcii sa zúčastnili aj žiaci našej školy, kde v troch stánkoch ponúkli bohatú škálu aktivít a prezentáciu svojich zručností a schopností. Žiaci v odboroch kozmetik a kozmetička-vizážistka zdobili tváre detí rôznymi motívmi.V odbore kaderník žiačky prezentovali žehlenie, kulmovanie vlasov, zapletanie vrkočov, melírovanie vlasov farebnými sprejmi. Spoločné stravovanie a hostinský upútali pozornosť slávnostne prestretým stolom Plody mora a ukázali svoju zručnosť aj pri pôsobivom a pestrom skladaní papierových obrúskov. Cukrári sa predviedli sladkými dobrotami z lineckého a perníkového cesta a zdobením cukroviniek.

O sladké výrobky bol veľký záujem, čo svedčí o tom, že návštevníci si tieto dobroty zakupovali a s úsmevom vychutnávali. Predviedli sa aj odbory stolár, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby,  a tiež aj dizajnérsky krúžok. Počas dvoch dní si návštevníci mohli prezrieť a zakúpiť výrobky, ktoré zhotovili žiaci týchto odborov. Najväčší záujem bol podnosy, drevené dosky, ale aj tradičné varešky. Mohli vidieť aj prezentáciu žiakov v rôznych technikách – vypaľovanie do dreva už spomínaného Švejka, lepenie misiek, klincovanie a vypletanie obrázkov, prácu s odpadovým papierom.

O úspešný priebeh tejto akcie sa zaslúžili hlavne žiaci, ktorí sa prezentovali priamo v stánkoch, ale aj pri zhotovovaní výrobkov v dielňach. Nápadité technológie, atraktívne výrobky, komunikatívnosť, ústretovosť, bezprostrednosť, schopnosť nadviazať kontakt so zákazníkom dlho zostanú v pamäti tých, ktorí sa pri našich stánkoch zastavili aspoň na chvíľku. Aj to svedčí o tom, že pedagogickí pracovníci, ktorí sa na tejto akcii podpísali, vedia nadviazať kontakt so žiakmi a motivovať ich k výborným výkonom.