DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Dňa 20. októbra 2011 sa v SOŠ obchodu a služieb Humenné uskutočnil Deň otvorených dverí – „PUTOVANIE ZA REMESLOM“, ktorý sa niesol pod odľahčeným názvom „HALLOWEEN PARTY“. Tohto podujatia sa zúčastnilo 320 žiakov z deviatich ZŠ z Humenného a deviatich ZŠ z okolitých obcí. Cieľom tohto dňa bolo uľahčiť žiakom ZŠ rozhodnúť sa o svojom budúcom štúdiu či povolaní. Počas tohto dňa mali žiaci, rodičia, riaditelia a výchovní poradcovia možnosť bližšie sa oboznámiť so študijnou náplňou a rôznymi aktivitami jednotlivých odborov, ale hlavne novootvárajúcich, ako programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, obchod a podnikanie, grafik tlačových médií a sociálno – výchovný pracovník. Zaujímavý výber študijných a učebbných odborov v SOŠ prezentovali žiaci v jednotlivých pavilónoch. Ponúkli bohatú škálu aktivít a prezentáciu svojich zručností a schopností. Pri vstupnej bráne všetci obdržali tombolové lístky, vítali ich strapaté a usmiate strigy, ktoré ich celou prehliadkou sprevádzali, zabávali a odpovedali na kladené otázky.

Žiaci v odboroch kozmetik a kozmetička-vizážistka predvádzali praktické ukážky líčenia, masáže tváre, formovania obočia, maľovanie na tvár a trblietavé tetovanie, úpravy a lakovanie nechtov, v odbore kaderník prezentovali farbenie, strihanie, melírovanie, kulmovanie, zapletanie vrkočov, krášlenie vlasov farebnými sprejmi a úpravy vlasov na všetky spoločenské podujatia. Žiaci odborov spoločné stravovanie a hostinský upútali pozornosť slávnostne prestretými tabuľami na rôzne príležitosti, pochúťkami studenej a teplej kuchyne, miešanými nápojmi. Ukázali svoju zručnosť aj pri pôsobivom vyrezávaní ovocia a zeleniny, lúpaní šupky z jabĺk a rôznom skladaní papierových obrúskov. Odbor cukrár sa predviedol sladkými dobrotami, zdobením a vyrezávaním cukroviniek a praktickými ukážkami plnenia cukrárenských výrobkov. V odbore obchod a podnikanie žiakov zaujala najmä práca s peniazmi a ekonomické hry, v ktorých si žiaci overujú svoje schopnosti z marketingu, manažmentu a ekonomiky a usilujú sa v týchto fiktívnych firmách vykázať zisk. Veľmi ich zaujala aj výstavka moderných trendov balenia darčekov. Odbor grafik tlačových médií oboznámil žiakov s prácou grafika, používaním materiálov a uplatnením sa v praxi ako grafik v reklamných marketingových štúdiách, tlačiarňach či polygrafických firmách. Autoopravár-mechanik predvádzal diagnostiku opráv automobilov. Žiaci mali možnosť zoznámiť sa s moderným programovateľným „CNC strojom TRU LASER 1030“, ktorý sa používa na rezanie, grafiku návrhu, reklamnú činnosť a pod. Odbor programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení prazentoval prácu odboru a oboznámil žiakov s uplatnením v praxi ako technik konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru v strojárskom či automobilovom priemysle.

V odbore operátor drevárskej a nábytkárskej výroby a stolár žiaci nazreli do kuchyne, kde sa „varí dizajn“a pozreli si video ohýbanie dreva, výrobu ceruziek, hokejok, misiek, jedálenského stola, videli ukážky práce v programe PRO 100 - zariaďovanie interiéru, ukážky práce v programe CADKEY – 2D a 3D – tvorba výkresov, práce dizajnerského krúžku – využitie odpadového papiera a letákov a úspehy žiakov v SOČ. Odbor sociálno-výchovný pracovník zaujal najmä dievčatá. Dozvedeli sa o uplatnení odboru v praxi ako sociálny asistent pre zariadenia sociálnych služieb, a to v domovoch mládeže, krízových centrách a pod.

Zdravý životný štýl prezentovali žiaci v rámci prírodovedných predmetov na konferenci „Žijeme len raz“ – rozhovory o zdraví a kráse. V spolupráci s DIAHENN sa meral tlak, množstvo tuku s glykémia. Vyvrcholením aktivít „Týždňa proti rakovine“ bol „Deň jabĺk“. Tu si žiaci mohli pozrieť výstavku jabĺk prihlásených do súťaže o „naj – jablko“ a „zdravý jablčník“.

Pútavé aktivity pre návštevníkov predviedli aj záujmové krúžky. V krúžku „Nové výtvarné techniky“ sa žiaci predviedli prácou s prírodným materiálom – vyrezávanie tekvíc na Halloween, maľovanie na sklo, na odliatky zo sádry, textil a kameň, oboznámili sa aj so servítkovou technikou. V krúžku „Enkaustika“ sa žiaci oboznámili s novou maliarskou technikou, pri ktorej sa používa roztavený vosk, maľuje sa špeciálnymi vyhrievanými perami alebo enkaustickými žehličkami a videli ako sa vosk nanáša na papier, drevo alebo plátno a vzniká hotový a odolný obraz. Žiaci navštívili aj burzu kníh, kde si za symbolických 0,10 € mohli knihu zakúpiť. V telocvični ich zaujal zdravý pohyb v rytme hip-hopu a zumby a milo prekvapila čokoládová fontána, pri ktorej si pochutili na sladkej čokoláde s ovocím. Občerstvili sa aj príjemným teplým čajom a na záver z každej školy vyhral 1 žiak cenu v tombole.

Prezentácia školy aj napriek nepriaznivému počasiu prebehla úspešne, umožnila rodičom a žiakom nazrieť do života a práce školy a zblízka sa oboznámiť s pracovnými možnosťami a príležitosťami, na ktoré ich synov a dcéry táto škola pripravuje. Hostiteľov milo prekvapila bohatá účasť.

Deň otvorených dverí ukázal, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

PaedDr. Dana Balková