STRETNUTIE
         výchovných poradcov

“Podporme remeslá, majú zlaté dno.

Dňa 09.02.2011 Stredná odborná škola obchodu a služieb pod vedením riaditeľky školy RNDr. Oľgy Skysľakovej zorganizovala stretnutie výchovných poradcov základných škôl.
Z pohľadu stredných škôl je veľmi dôležité pomáhať žiakom pri vyhľadávaní, získavaní a spracovaní užitočných informácií zodpovedajúcich požiadavkám praxe. Na stretnutí sme výchovných poradcov informovali o študijných a učebných odboroch, ktoré škola ponúka. Ukázali sme im reálne podmienky každého odboru, v ktorých vykonávajú žiaci odborný výcvik. Po tomto stretnutí môžu výchovní poradcovia lepšie prezentovať žiakom základných škôl možnosti štúdia. Pritom im pomôžu propagačné materiály školy v klasickej i CD forme, obsahujúce aktuálne informácie o škole. Stretnutia sa zúčastnili výchovní poradcovia z Humenného a blízkeho okolia.

Hlavným cieľom stretnutia bolo zdôrazniť, že učebné a študijné odbory na našom type školy sú pre budúcnosť celej našej spoločnosti veľmi dôležité. Pri súčasných trendoch sa už o pár rokov nenájde žiadny odborník, ktorý by vedel zhotoviť a opraviť nábytok, všiť zips, alebo ušiť šaty, zhotoviť účes, nalíčiť a ošetriť pleť, upiecť zákusky a torty, variť chutné jedlá a obsluhovať zákazníkov, opraviť vodovod, auto a pod. „Alebo budeme zamestnávať cudzincov?“ Nad tým by sa mali zamyslieť zodpovední – teda rodičia, žiaci, učitelia základných a stredných škôl, Ministerstvo školstva, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Stavovské organizácie a zástupcovia zamestnávateľov. Podarí sa nám zachrániť remeslá včas?