Michael Thonet
          geniálny dizajnér, ktorý sa preslávil stoličkou - modelom č. 14

„Lieta sa do vesmíru, nadzvuková rýchlosť je už celkom všednou záležitosťou, miliardy baktérií kapitulujú pred našimi sérami – ale stále je na svete veľa vecí, ktoré človek nedokáže. Tak napríklad sedieť v hojdacom kresle a nehojdať sa.“ Jiří Suchý

Meno Michaela Thoneta sa skloňuje a ohýba v mnohých krajinách tak, ako on ohýbal drevo. Jeho životné heslo „Ohnúť a zlomiť“ (Biegen oder brechen“) súvisí s jeho vynálezom. Možno ste nedávno sedeli v kaviarni práve na „thonetke“, možno máte doma hojdacie kreslo, alebo iný kus nábytku, ktorý nesie jeho meno.

Dňa 3. mája 2012 žiak 2. ročníka študijného odboru operátor drevárskej a nábytkárskej výroby Damián Duda pripravil pre svojich spolužiakov prezentáciu na tému Michael Thonet – geniálny dizajnér. Téma sa stretla so záujmom nielen v radoch spolužiakov, ale zúčastnili sa jej aj žiaci iných odborov a tiež niektorí pedagogickí zamestnanci. V prezentácií boli spomenuté niektoré zaujímavé etapy zo života Michaela Thoneta, časť bola venovaná teórií ohýbania dreva, ktorého priekopníkom Thonet bol. V závere si mohli účastníci prezentácie prezrieť video o spôsobe ohýbania dreva a výrobkoch, ktoré sa touto technológiou dajú zhotoviť.

Keďže ohlas na prezentáciu bol veľmi dobrý, prezentáciu sme zopakovali 21. mája 2012 v priestoroch odborného výcviku. Bc. Matiščák ju obohatil o praktickú ukážku pariacej komory, ktorú zhotovili naši žiaci v rámci súťaže SOČ a bez ktorej by sa ohýbanie nedalo uskutočniť.